Sikre gyldig PKK-godkjenning for kontrollører: En påminnelse til verkstedene

Knut Ole Magistad

Fagsjef servicemarked i NBF, Knut Ole Magistad. Foto: NBF

Norges Bilbransjeforbund (NBF) ønsker å minne alle verksteder på viktigheten av å sikre at deres PKK-kontrollører har gyldige og oppdaterte godkjenninger. Som kjent må alle som utfører periodisk kjøretøykontroll (PKK) fornye sin godkjenning hvert femte år.

Dersom godkjenningen utløper blir den automatisk deaktivert, noe som kan få konsekvenser for både verkstedet og kundene. 

Viktig: Statens vegvesen sender som oftest ikke ut varsling når en godkjenning er i ferd med å utløpe. Det er derfor verkstedets ansvar å holde oversikt og sikre at alle kontrollører tar nødvendig oppfriskningsopplæring i tide. 

Viktigheten av rutiner for gyldige godkjenninger 

For at et verksted skal kunne opprettholde sin status som godkjent kontrollorgan, er det avgjørende at alle kontrollører har gyldige PKK-godkjenninger til enhver tid. Dersom en kontrollørs godkjenning løper ut, kan vedkommende ikke lenger utføre kontroller eller registrere kontrollresultater. Dette kan føre til uforutsette forsinkelser og tapt omsetning for verkstedet. 

Planlegging av kurs og opplæring 

I 2025 må over 2.000 PKK-kontrollører for lette kjøretøy og nesten 400 for tunge kjøretøy fornye sin godkjenning (Motorbransjen 13.03.25). Med så mange kontrollører som trenger oppfriskningskurs, er det viktig å være ute i god tid med planleggingen for å unngå kapasitetsutfordringer hos kursleverandørene. 

Slik sikrer dere gyldige godkjenninger 

For å unngå problemer knyttet til utgåtte godkjenninger, anbefaler vi at verkstedene etablerer gode rutiner: 

  • Oversikt og planlegging: Hold en oppdatert oversikt over alle kontrollørers godkjenningsdatoer og planlegg kurs i god tid. 
  • Automatiserte påminnelser: Bruk digitale verktøy eller interne systemer for å varsle kontrollører og ledelse om kommende utløpsdatoer. 
  • Kontakt med kursleverandører: Ta kontakt med godkjente kursleverandører tidlig for å sikre plass på kurs som passer for deres kontrollører. 
  • Intern oppfølging: Ledelsen bør jevnlig følge opp status og sikre at alle ansatte er innforstått med kravene.